Gion Schnyder: “Fourteen years of improvement and still a lot to learn”

Posted on Posted in Klubi tegevus

Suusaorienteerumise MM Käärikul oli Värska OK Pekole väga edukas: lisaks väga hästi korraldatud võistlustele saavutasid ka Peko sportlased suurepäraseid tulemusi. Küsisime tiitlivõistlustel osalenud sportlastelt nende muljeid ja õppetunde!

 

Tänaseks sportlaseks on šveitslane Gion Schnyder, kelle jaoks oli tegu juba kaheksanda täiskasvanute MMiga. Gioni parimaks tulemuseks Käärikul oli sprindis saavutatud 7. koht. Avaldame Gioni intervjuu nii inglise kui eesti keeles.

 

  1. What was the most memorable race for you at World champs and why? Milline oli sinu jaoks MMil kõige meeldejäävam võistlus ning miks? Jaga julgelt enda emotsioone!

Unfortunatley I never found the attitude of joy in any of my races at WSOC. And it truly hurts to think back and remember mainly the shadow of failing in my neck even though I actually never failed. Nevertheless, there where without a doubt endless memorable moments during the week, created by organizers, teammates and friends. If it comes to the most memorable race, then it was the pursuit. I really enjoyed to see how much spark and courage there is in the performance of Nicola Müller. How he plays with physical power and technical actions. Punching many controls just after each other but often separating on route choices. Accepting that I did my best but he did just better and achieved his first top 6 while I ended just a few seconds behind on 9th place. I was proud and happy to see his performance and well deserved achievement!

Kahjuks ei leidnud ma ühelgi MMi distantsil enda jaoks nauditavat võistlemise meeleolu. Tõsiselt valus on tagasi mõelda ja mäletada peamiselt läbikukkumise hirmu ehkki tegelikult ma MMil läbi ei kukkunud. Sellegipoolest oli MMil minu jaoks väga palju meeldejäävaid hetki, loodud nii korraldajate, tiimikaaslaste kui sõprade poolt. Kui ma mõtlen kõige meeldejäävama võistluse peale, siis oli selleks jälitus. Mulle väga meeldis sõita jälituses koos Nicola Mülleriga – me tegime palju erinevaid teevalikuid, kuid jõudsime tihti punktidesse jälle koos. Minu jaoks oli muljetavaldav näha, kuidas ta mängis füüsilise jõu ja tehniliste oskustega ning kui palju julgust tema soorituses oli. Aktsepteerisin finishis, et andsin enda parima, lõpetades 9. kohal, kuid Nicola oli veel parem ja saavutas oma elu esimese esikuuiku koha. Ma olin õnnelik ka tema hea soorituse ja välja teenitud koha eest.

 

2. How are you satisfied with your World champs? What have you learned from it? Kuidas jäid MMiga kokkuvõttes rahule? Too välja üks õppetund, mida sellelt MMilt kaasa võtad.

I have analysed my performances and actions of this WSOC to its roots like never before. I see my results and actions as the best ever in terms of places and also handling myself. A 7th and 9th place are very solid and if I look back to my elite carrier from 2007 until 2020 I have only twice achieved a place in top 10 at World champs: an 8th place in 2013 and 3rd place in 2019. Therefore, it took me six years to reach my first top10 result and another 6 years to reach it the second time. So in that point of view, being two days in a row in top10 in World champs in Estonia is not bad at all.
But that‘s the trigger. For me, ski-o wasn’t ever a matter of success or an achievement. It has always been my way of life. And I felt like I have lost the spirit of myself. For me, ski-o is magic in terms of my work I put behind. The way how i work! It‘s my way. And it always meant pure freedom to me!
Since four years I also carry the role of head coach of Swiss Ski-orienteering. It‘s the role of a figure head in a system like a spider net. A system where you‘re meant to fit into given structure in exchange of support. A system that supports and leads sport to be a part of the economical global business. A business I do not like at all. A business that makes me feel like a prostitute. My freedom, which means everything to me, sold to increase the value of the economical business. Dancing for the master of puppets is not what I want! It’s time to take the strings to my own hands again! 
This WSOC has reminded me to remember myself! To stand for my work in peace is to me worth much more than selling my work and freedom for any success! Fourteen years of improvement and still a lot to learn!
 
Ma olen enda MMi sooritusi ja tulemusi analüüsinud rohkem kui kunagi varem. Ma näen, et minu tulemuste kui ka minu käitumise mõttes oli tegu kõige edukama MMini siiani. 7. ja 9. koht on väga korralikud ja kui ma vaatan tagasi enda eliitklassi karjääri peale, siis olen ma varem jõudnud MMil esikümnesse vaid kahel korral: saavutades 8. koha 2013. aastal ja 3. koha 2019. aastal. Seega võttis mul esimese esikümne koha saavutamine 6 aastat ning teise esikümne koha savautamine järgmised 6 aastat. Sellest punktist vaadatuna oli Käärikul kahel päeval järjest esikümnesse jõudmine ju väga hea.
Aga siin asub ka sütik. Minu jaoks ei olnud suusaorienteerumine mitte kunagi oluline edu või saavutuste pärast. See on alati olnud minu elustiiliks ja ma tunnen, et ma olen selle vaimsuse kaotanud. Viimase nelja aasta jooksul olen ma töötanud ka Šveitsi suusaorienteerumiskoondise peatreenerina – olles koondise juhtpea ühes suures ämblikuvõrgu sarnases süsteemis. Süsteemis, kus pead rahalise toetuse nimel ühte kindlasse reeglistikku mahtuma ja tulemusi saavutama; süsteemis, mille eesmärgiks on majandulik edu. Tunnen, et olen selles süsteemis töötades enda vabaduse kaotanud ning see MM tuletas mulle minu jaoks olulisi väärtusi meelde. On aeg oma elu juhtohjad jälle ise enda enda kätte haarata! Neliteist aastat arenemist ja endiselt on mul palju õppida.

 

Gioni koondisekaaslased MMil
  1. What are the positive and what are the difficult aspects of competing on “home ground”? Too välja positiivsed ja kui on, siis ka rasked aspektid kodumaal toimuvatel tiitlivõistlustel võistlemise kohta.

You feel very close that people care for you. The feeling of receiving love from the bottom of a heart. It’s a wonderful spring of energy to get up and try harder every day to be the best you can. To be yourself. The one you feel worth to be.

Väga selgelt on tunda, kuidas inimesed sinust südamest hoolivad. Selle nägemine annab väga palju energiat, et järgmisel päeval endast parim anda.

 

  1. What’s next? What are your next goals? Kuidas edasi? Mis on sinu järgmised eesmärgid?

I‘ll get up every day. Do the best I can, to be who I am, to feel worth in what and how I do!

Tõusen iga päev üles ja teen parima mida ma oskan, et olla see kes ma olen ja tunda väärtust selles, mida ja kuidas ma teen!