Mattis Jaama: “Eesmärgid said täidetud!”

Posted on Posted in Uncategorized

2023. aasta suusaorienteerumise hooaeg on läbi ning Värska OK Pekole algas aasta väga edukalt. Järgnevas postituste seerias tutvume lähemalt suusaorienteerumise tiitlivõistlustel osalenud sportlastega ning loeme lähemalt nende hooaja muljeid ja õppetunde.

Tänaseks sportlaseks on Mattis Jaama, kelle parimaks tulemusteks oli hõbemedal Euroopa MV sprinditeates, 9. koht Euroopa MV sprindis, 8. koht MK lühirajal ning kaks kulda ning üks hõbe Eesti MV-l. MK üldarvestuses saavutas Mattis 13. koha.

 

  1. Milliste emotsioonidega vaatad möödunud hooajale tagasi? Kas seatud eesmärgid õnnestus täita?

Järjekordne vinge hooaeg on läbi saanud. Mul on väga hea meel, et sain suusatada nii mitmetel erinevatel Skandinaavia, Kesk-Euroopa kui ka Baltimaade radadel ja maastikel. Puhas nauding! Suusaorienteerumise hooaeg oli sel aastal ülimalt kompaktne ning üldpildis jään kindlasti rahule. Eks sportlase hing loodab ikka aina paremaid tulemusi ja sammu edasi, aga paari individuaalse MK/EM esikümne koha ja teatesprindi hõbedaga said tegelikult eesmärgid täidetud.

2. Millise võistlusega jääd kõige rohkem rahule? Mis aitas heale sooritusele kaasa?

Parim õnnestumine oli kindlasti hõbemedaliga lõppenud EMi teatesprint. Enne starti olin veidi äraootaval seisukohal, omamata täpset ülevaadet oma füüsilisest seisundist, kuna eelnevate päevade stardid polnud just parimate killast. Küll aga olin mentaalselt sõiduks valmis ja vägagi keskendunud. Pea oli selge ja suutsin ka piisavalt korralikult gaasi vajutada. Tulemuseks puhas orienteerumine ja vägagi rahuldustpakkuv sooritus. Meeste koondtulemusi võrreldes jäin alla vaid ülitugevale Baklid’ile (võitjate tiimist) ja tühistatud Viipolale, pigistasin endast maksimumi välja küll! Daisy tegi samuti imelise soorituse ja suurepärase tiimitöö tulemusel saime varasemate tiitlivõistluste pronksmedalid seekord hõbeda vastu vahetatud.

3. Mida võtad möödunud hooajalt/ettevalmistusperioodilt kaasa?

Sel hooajal võtsin vastu ka ühe teistsuguse väljakutse, kui liitusin pikamaa suusatamise võistkonnaga ja võtsin endale eesmärgiks mõned maratonid kaasa teha, kaasa arvatud suusamaailma ühe populaarseima ürituse Vasaloppeti. Kokkuvõttes olen vägagi rahul, et tiimiga liitusin. Teadsin juba eelnevalt, et tegemist pole kindlasti minu tugevaima küljega ja kõrgeid kohti ma maratonidel püüdma ilmselt ei hakka. Sellegipoolest olen veendunud, et tänu nendele klassika maratonidele, mida määrdeta suusaga läbida tuli ja paaristõugetele seetõttu ka ettevalmistuses veidi enam rõhku pannes, tuli see mulle ainult kasuks. Lisaks usun, et läbi nende kogemuste aitasin ka oma nõrgemat poolt – vastupidavust pikematel distantsidel – pikemate maratoni pingutuste läbi veidi tugevdada.

4. Milline oli kõige toredam osa talve juures peale suusaorienteerumise?

Suusatamine selle igas võtmes! Kaardiga või ilma, slaalomimäel või murdmaarajal. Või veelgi parem, kui tingimused lubavad, siis koorikut mööda põldudel ja puude vahel oma rada luues. Vot see on minu jaoks ülim elamus!